Jak sprzedać firmę.
Z dużym wysiłkiem wystartowałeś w biznesie. Pewno nie jesteś w stanie sobie pomyśleć, że być może za wiele lat będziesz zdeterminowany ten swój biznes sprzedać. Dlaczego tak jest?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem powody mogą być rozmaite. Nowe cele życiowe, zawodowe, presja konkurencji, wyjazd za granicę. Albo też kłopoty finansowe - to wszystko stanowi podstawę Twojej decyzji.
Bez względu na powody należy być świadomy, że problem sprzedaży Twojej firmy może być jednym z najtrudniejszych procesów biznesowych jakie można sobie wyobrazić. Związane jest to z faktem, że rynek sprzedaży firm, jest jednym z najbardziej nieefektywnych rynków, jakie w ogóle istnieją. Jest bez znaczenia, czy Twoje firma to hotel, restauracja, apteka, sklep, mała firma usługowa czy produkcyjna - w każdej sytuacji stajesz przed poważnym problemem. Większość właścicieli małych biznesów, pomimo dużego doświadczenia w prowadzeniu firmy, nie docenia poziomu skomplikowania tego procesu. Dane statystyczne mówią brutalnie, że prawie 60% zainicjowanych procesów sprzedaży firm, które mają poniżej 20 pracowników kończy się porażką. Na pewno to jest nie najlepsza informacja. Ale jeśli będziesz dobrze przygotowany do całej procedury - nie musi być to frustrujące doświadczenie. W niniejszych treściach będziemy się starali odpowiedzieć na pytanie, co trzeba, by ten skomplikowany proces maksymalnie ułatwić i przyspieszyć.
Zagadnienia, z którymi musi się zmierzyć każda osoba, która chce sprzedać przedsiębiorstwo są następujące. Główny temat to jak znaleźć kupca. Ponadto, temat do rozważenia, czy należy robić to samemu, czy też należy posiłkować się doradcą. Po drugie, jak wycenić swój biznes? Tutaj od razu pojawia się problem, w którym momencie należy podawać cenę sprzedaży Twojego przedsiębiorstwa. Masz bowiem dwie możliwości - możesz się z tym wstrzymać do dalszego przebiegu negocjacji albo poinformować o oczekiwaniach na samym początku. Dalej, jakie są techniczne kroki dla przeprowadzenia transakcji? Ile czasu to może trwać? Ta lista zagadnień jest długa. W kolejnych artykułach będziemy się starali udzielić odpowiedzi na te zagadnienia. Jeśli ogarniesz kluczowe problemy, z którymi musisz zmierzyć się w procesie, może on zakończyć się sukcesem. Podstawą osiągnięcia zamierzonego celu jest właściwe przygotowanie i konsekwenta realizacja.